רפואה סינית: השעון הביולוגי

השעון הסיני מדבר על כך שבעצם לאורך היממה, כל שעתיים מתוך ה-24 שייכות לאיבר אחד מתוך 12 האיברים והן זמן השיא שלו.
(6 צמדים)- השיא מדבר על התפקוד האנרגטי והפיזי. השעון לא מסתובב לפי מעגל האלמנטים, אבל הזוגות מגיעות ביחד. מסודרים לפי צמדים של שניים יינים, שניים יאנגים. מסמל את הזרימה של הצי במרידיאנים לאורך היממה.אלמנט האדמה: בין 7-11 בבוקר, שעות השיא של מערכת העיכול (קיבה וטחול) לכן בשעות האלה הכי טוב לאכול וללמוד, למידה היא כמו אכילה.

אלמנט האש: בין 11-15, 11-13 זה שיא היום, הזמן של הלבהצי מסתובב סביב המרידיאנים, המרידיאנים מחוברים.

הצי מתחיל את הזרימה בנשימה הראשונה של התינוק, כלומר בריאות.
עד הרגע שהתינוק לוקח את הנשימה הראושנה המרידיאנים מיוצרים אבל לא עובדים, ברגע שהתינוק הופך לישות נפרדת, 12 המרידיאנים נפתחים והצי מתחיל לזרום בהם. אין התחלה ואין סוף, זה כמו מעגל.

התנועה היא כל הזמן, לכל הכיוונים, אל הידיים החוצה, פנימה, לפנים, למטה לרגליים, למעלה לחזה, לידיים וחוזר.

השעון זז לפי התנועה של הצי במרידיאנים, השעתיים מתייחסות לזמן שבו האיבר בשיאו, אם נרצה לטפל באיבר במיטבו נשאף לטפל בשעות האלה, אם אי אפשר לטפל בשעות השיא נשאף לטפל בשעות השפל (12 שעות אח"כ...)1. אם יש בעיה מסוימת שחוזרת כל הזמן באותה שעה זה אומר לי משהו, אם מישהו אומר שהוא בלילה מתעורר באותם שעות, אדם עם חולשה של הכליות (בין 17:00-19:00), בשעות השפל שלהם (05:00-07:00), יקום לעשות פיפי או ישלשל (המקביל הוא המעי הגס).

אם הוא מגיע בשעת השיא של איבר מסוים, נרכב על החוזק של האיבר ונחזק אותו עם דיקור (למשל אם יגיע בין 09:00-11:00 נחזק את הטחול כי זה הזמן של השיא שלו ודרך המרידיאן שלו נגיע לבעיה הכללית).2. שלושת השכבות- תיאוריה שפותחה בצפון סין על מנת להבין איך מחלת קור מתקדמת, יש 6 שכבות. שהמחלה בשלב החיצון היא כמו שפעת, ככל שתתקדם בשכבות תהיה קשה יותר, שתגיע לשכבה השישית תהיה סכנת חיים.השעון עוזר לנו לראות:

א. את הזרימה של הצי בגוף.

ב. אם חוזר בשעה מסויימת, יכוון אותנו למערכת מסוימת (בין 19:00-21:00 יהיה קשור למגן הלב או לקיבה, ההיפך של השעה).
התיאוריה של השעון היא די עתיקה, באמת אפשר להשתמש בה ברמה הכי פשוטה, שאם מזהים שלאדם יש בעיה במערכת או אלמנט מסויימים, למשל שהמתכת חלשה אז נמליץ למטופל לעשות פעילות בשעות של האלמנט והאיבר.

בלילה הכבד מאחסן את הדם, ואיתו הנפש, השן.
ברגע שנכנסים למיטה להתכוננות לשינה הדם חוזר לכבד והנפש מתכנסת איתו ואנחנו נרדמים, ההכרה נשאבת לאפס.

בשעות של הכבד, האדם ער, הסיכוי שיצליח אח"כ להכנס לשינה והדם והנפש ינוחו והתחזקו נמוכים, כי הוא ער בשעות האלה, אז לפחות ב-01:00 מקסימום שילך לישון. העדיפות ב01:00 כבר לישון. לא נוכל לטפל בו ב-01:00 בלילה, אבל ניתן למטופל הנחיות לפעול לפי השעות האלה.


רפואה סינית: השעון הביולוגי.
מעיין דהן – ליברמן, רפלקסולוגית בכירה ארומטרפיסטית
מטפלת גוף ונפש.